Czy perfumy mogą się przeterminować i zepsuć?
Czy wiesz, że nawet najtrwalsze perfumy w pewnym momencie mogą stracić większość swojego uroku, a nawet nadawać się już tylko do wyrzucenia (ewentualnie do odświeżania powietrza w domowej łazience)? Wiele osób nadmiernie oszczędza swoje kosmetyki zapachowe, korzystając z nich tylko okazjonalnie, nie zdając sobie sprawy, że perfumy także mogą się przeterminować. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.
Trwałość perfum – co na nią wpływa?
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, jak długo będziemy się cieszyć niezmienionym zapachem perfum, jest sposób ich przechowywania. Pamiętajmy, aby nie trzymać flakoniku otwartego, nie wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych czy wysokiej temperatury.
Jednak nawet prawidłowe przechowywanie perfum nie zmienia faktu, iż kosmetyki te, podobnie jak każdy inny produkt, mają termin przydatności do użycia. Co prawda gros składników perfum stanowią dziś związki syntetyczne, ale nadal są marki (przykładem mogą być perfumy Creed), które do komponowania zapachów wybierają głównie produkty naturalne, stosunkowo szybko ulegające degradacji.
Data ważności perfum
Każdy producent indywidualnie określa datę przydatności perfum. Najczęściej jest to od 1 do 3 lat, choć zdarza się, że perfumy powinny zachować oryginalne właściwości nawet do 5 lat od otwarcia flakonika.
To warto wiedzieć:
Datę ważności perfum znajdziesz na flakoniku. Najczęściej jest ona wyrażona jako litera „M” z dopisaną liczbą. Na przykład „M24” informuje nas, że perfumy zachowają swoje walory zapachowe i trwałość nawet przez 24 miesiące od pierwszego użycia.
Może się także zdarzyć, że data przydatności perfum była umieszczona na kartoniku, a tego już nie mamy. W takiej sytuacji bezpiecznie będzie przyjąć, że perfumy należy zużyć w ciągu najpóźniej 24 miesięcy.
Po czym poznasz, że perfumy są już przeterminowane?
Wbrew pozorom ocena świeżości i dalszej przydatności perfum nie jest takim prostym zadaniem, a już szczególnie wtedy, gdy kosmetyk został zamknięty w ciemnym, nietransparentnym flakoniku.
Zwykle pierwszym objawem, że coś może być już nie tak z naszymi perfumami, jest wyraźne pogorszenie się ich trwałości. Jeśli wcześniej poranna aplikacja wystarczała na cały dzień w pracy, a teraz zauważasz, że już po 3-4 godzinach zapach jest praktycznie niewyczuwalny, to – cytując klasyka – wiedz, że coś się dzieje.
Niezawodnym sposobem na ocenienie przydatności perfum jest kontrola zapachu. Jeżeli wyczuwasz, że kompozycja pachnie zupełnie inaczej niż wcześniej, zaczyna Cię drażnić, pojawiają się nuty kwasowości, a nawet pleśniowe aromaty, to taki kosmetyk do niczego się już nie nadaje, a na pewno nie do noszenia go na skórze.
Porada eksperta Super Drogerii:
Zmiana zapachu perfum w czasie jest zjawiskiem naturalnym i wynika z rozpadu składników zapachowych, które mogą wchodzić w niepożądane reakcje chemiczne ze sobą.
Jeśli Twoje perfumy są zamknięte w transparentnym flakoniku, to możesz wstępnie określić ich dalszą przydatność na podstawie koloru oraz struktury płynu. Widząc, że barwa perfum wyraźnie się zmieniła, na przykład stała się dużo ciemniejsza, płyn zmętniał, a na dnie flakoniku pojawił się dziwny osad, lepiej nie używać takiego kosmetyku, ponieważ może to wywołać nieprzewidzianą reakcję skórną.
Na szczęście takie sytuacje są stosunkowo rzadkie i dotyczą głównie perfum, które były bardzo długo przechowywane w nieprawidłowy sposób, a nagle „wygrzebaliśmy” je np. z dna szuflady w toaletce.
Twoje perfumy się przeterminowały? Spraw sobie nowe!
Perfum nie warto przesadnie oszczędzać. Są od tego, aby ich używać, cieszyć się ich zapachem i… co jakiś czas je zmieniać, próbując nowych kompozycji. Ogromny wybór pięknych zapachów najlepszych marek włoskich, francuskich czy brytyjskich znajdziesz w stałej ofercie Super Drogerii. Już teraz sprawdź dostępne perfumy damskie i perfumy męskie i wybierz nowy zapach dla siebie.
To nie koniec praktycznych wskazówek, jakie znajdziesz na naszym blogu. Zajrzyj do innych artykułów, w których m.in. wyjaśniamy, czym są perfumy unisex, jak dobrać perfumy do pory roku, a także jak łączyć zapachy ze stylem ubierania.