Oryginał vs. podróbka. Dlaczego nie warto kupować falsyfikatów perfum?
2024-07-23
Czy wiesz, że według szacunków co dziesiąty flakonik perfum dostępny na rynku to podróbka? Proceder fałszowania kosmetyków jest tak powszechny, że producenci wszelkimi sposobami starają się chronić swoje marki przed gigantycznymi stratami – zarówno finansowymi, jak i wizerunkowymi. Na końcu i tak najważniejsza jest świadomość nabywców, którzy powinni kupować perfumy tylko w sprawdzonych miejscach, eliminując w ten sposób ryzyko natrafienia na falsyfikat. Zakup podróbki kompletnie mija się z celem, nawet pomimo dużo niższej ceny, o czym przekonujemy w naszym artykule.
Czym właściwie są podróbki perfum?
Produkcja perfum to nie takie proste zadanie. Czołowe domy mody i marki perfumeryjne przeznaczają ogromne środki na opracowywanie własnych, unikalnych kompozycji zapachowych, zatrudniając wybitne „nosy” i kreatorów zapachów. Nie ma przypadku w tym, że marki wypuszczają nowe perfumy znacznie rzadziej niż np. kolekcje ubrań. Mało tego: gdy jakiś zapach okaże się hitem, to marka potrafi sprzedawać go przez wiele lat, czego przykładem jest np. opracowany w latach 90. XX wieku, dziś już kultowy i wciąż bardzo popularny Acqua di Gio od Giorgio Armani. Fałszerze perfum oczywiście działają zupełnie inaczej. Ich zaangażowanie ogranicza się do:- Odwzorowania oryginalnej kompozycji przy użyciu znacznie tańszych składników, przede wszystkim syntetycznych.
- Wyprodukowania flakoników i kartoników do złudzenia przypominających te oryginalne.
Podróbki perfum? Pozorna oszczędność
Podrobione perfumy mają tylko jedną zaletę: są względnie tanie. Dysponując ograniczonym budżetem zawsze lepiej jest kupić zapach z nieco niższej półki, mniej renomowanej marki, czy po prostu o mniejszej pojemności, natomiast nie eksperymentować z falsyfikatami. Oto argumenty przemawiające za unikaniem podróbek perfum:- Fatalna, nieprzewidywalna jakość;
- Dyskusyjne walory zapachowe;
- Niska trwałość zapachu;
- Ryzyko reakcji alergicznej;
- Nie wiesz, z czego perfumy są zrobione – najczęściej jest to ciężka chemia, która może być szkodliwa dla zdrowia;
- Kupując podróbki wspierasz nielegalny proceder, za który w głównej mierze odpowiadają zorganizowane grupy przestępcze.